Linuxexpress

Root.cz - články

 • Proč mám rád velblouda: integrační platforma Apache Camel

  redakce@root.cz (Root.cz: Redakce)
  Používám Apache Camel v různých projektech již více jak deset let a jsem jeho velkým příznivcem. Samotní tvůrci jej označují jako univerzální integrační platformu, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že pole jeho využití je širší.
 • Šifrované disky na serveru: automatické odemykání pomocí Tang a Clevis

  redakce@root.cz (Root.cz: Petr Krčmář)
  Šifrování disku je užitečná věc a Linux ji má v základu zabudovanou. Co když ale chceme šifrovat disk na serveru a zároveň nechceme přijít o možnost automatického startu. Řešení nabízí duo Tang a Clevis.
 • Komunikace realizovaná úsporným binárním formátem MessagePack

  redakce@root.cz (Root.cz: Pavel Tišnovský)
  Pro komunikaci mezi službami se v současnosti využívá relativně velké množství (serializačních) formátů. Ty můžeme rozdělit na formáty textové (JSON, XML) a binární. Mezi binární formáty patří i MessagePack.
 • Postřehy z bezpečnosti: záplaty od mnoha výrobců

  redakce@root.cz (Root.cz: CESNET CERTS)
  V dnešním díle postřehů se podíváme na záplaty od mnoha výrobců, na nová zadní vrátka, na chybu ohrožující směrovače, na personální změny v Signálu a na ostatní zajímavosti ze světa výpočetní techniky.
 • Linux Mint spojí síly s Mozillou, Ubuntu slibuje vyšší výkon na Raspberry Pi

  redakce@root.cz (Root.cz: Filip Zatloukal)
  Tým kolem distribuce Linux Mint spojí své síly s vývojáři z Mozilly. Canonical slibuje lepší běh Ubuntu na Raspberry Pi. Anaconda, instalátor distribucí Fedora, RHEL a CentOS bude mít webové rozhraní.
 • FFmpeg 5.0 je venku, Ubuntu 22.04 LTS zůstane u jádra Linux 5.15

  redakce@root.cz (Root.cz: David Ježek)
  KDE Plasma 5.24 Beta ukazuje vylepšení, ovladač pro Broadcom VideoCore nabízí double-buffering, Wine 7.0-rc6 opravuje 47 chyb, vydána 60Mpix Leica M11 a nový Fujifilm 200 pravděpodobně od Kodaku.
 • Novinky pro Linux 5.17: ještě rychlejší Btrfs i oprava Straight Line Speculation

  redakce@root.cz (Root.cz: David Ježek)
  Podpora nejen pro Snapdragon 8 Gen 1 či první levné RISC-V platformy, sériová konzole možná zrychlí o čtvrtinu, Btrfs výrazně a do Mesa míří podpora velkých grafik Intel Arc DG2/Alchemist.
 • Propojení Go s Pythonem s využitím cgo a ctypes (2. část)

  redakce@root.cz (Root.cz: Pavel Tišnovský)
  Pro plnohodnotnou integraci jazyka Go s Pythonem je nutné umět předávat i hodnoty neprimitivních typů, zejména pole, řezy, struktury (záznamy) atd. S touto již poměrně složitější problematikou se částečně seznámíme v dnešním článku.
 • Dešifrujeme HTTPS pomocí nástroje Wireshark

  redakce@root.cz (Root.cz: Petr Krčmář)
  Celý svět začal šifrovat a skrývat tak komunikaci před nezvanými hosty. Někdy se ale jako správci potřebujeme podívat, co se přenáší. Naštěstí nám s tím může snadno pomoci Wireshark. Ukážeme si, jak na to.
 • Softwarová sklizeň (12. 1. 2022)

  redakce@root.cz (Root.cz: Jiří Sluka)
  Dnes si představíme prohlížeč událostí Ftrace a Perf, necháme si vypsat používané TCP a UDP sokety, budeme monitorovat výkon a využití systémových zdrojů a nakonec se seznámíme s nástrojem kompatibility pro spouštění her.
| Dátum vydania:neznámy
Naspäť do zoznamu RSS noviniek
Jazyk webu

Vitajte
Prihl.meno alebo email

Heslo:[ ]
Date / Time
 
Posledné články