Linux je počítačový operačný systém a jeho jadro. Patrí medzi najznámejšie a najúspešnejšie príklady slobodného softvéru a vývojového modelu open source.
Termín
Linux sa vzťahuje na jadro Linuxu, ale v bežnej reči sa používa na opis celej rodiny operačných systémov UNIXového typu, ktoré sú založené na linuxovom jadre, zatiaľ čo knižnice a nástroje pochádzajú zvyčajne z projektu
GNU (takéto zoskupenie sa označuje ako
GNU/
Linux). Linuxové distribúcie často zoskupujú základný systém s veľkým množstvom programov spravovaných systémom „balíčkov“.
Hoci bol spočiatku používaný a vyvíjaný nadšenými jednotlivcami, v súčasnosti jeho vývoj prebieha pod záštitou Linux Foundation v úzkej spolupráci s viac ako 1200 spoločnosťami, medzi nimi sú napr. Fujitsu, HP, Samsung, IBM, Intel, Oracle, CISCO, NEC, Red Hat či Google.
Distribúcie
Pod pojmom distribúcia sa rozumie celok, ktorý obsahuje základný systém tvorený jadrom a ovládačmi zariadení a programy podľa zamerania distribúcie. Hoci je jadro Linuxu voľne šíriteľné, časť programov môže byť komerčného charakteru, prípadne sa platí za technickú podporu.
Distribúcie sa odlišujú zameraním, môžu byť všeobecné s veľkým množstvom programov (napr. desktopové) alebo užšie špecializované, cieľovou skupinou, licenčným modelom, jazykovým a geografickým zameraním, použitím preferovaného desktopového prostredia (KDE, Gnome, a pod.), podporovanou počítačovou architektúrou a radom ďalších kritérií.
Známe distribúcie
- voľné: Debian, Gentoo, Slackware, Ubuntu/Kubuntu/Xubuntu, Linux Mint, Arch Linux
- projekt komunity: Fedora, OpenSUSE, CentoOS
- komerčné: Red Hat, SLED, Xandros
distribúcie špecializované na konkrétny účel:
- smerovač/firewallový systém: ClarkConnect, Coyote Linux, Devil-Linux
- LiveCD systém: Knoppix, Kanotix, Knoppix STD, Slax, česká verzia -Danix
- na prevádzku na staršom hardvéri: BasicLinux, SimpleSlax, Puppy
- webový server: EZblue Linux
- vysokovýkonný klaster: Clusterix
- záchranný systém: SystemRescueCd
- prerozdeľovanie disku: PartedMagic, Gparted LiveCD
Ďalšie informácie najdete napr. na stránkach
Wikipédie.