Linuxexpress

Root.cz - články

 • Softwarová sklizeň (6. 7. 2022)

  redakce@root.cz (Root.cz: Filip Zatloukal)
  Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si vyzkoušíme webový prohlížeč pro programátory, podíváme se na emulátor terminálu v GTK4, naučíme se programovat v Pythonu a zazálohujeme si data.
 • Postřehy z bezpečnosti: CODESYS opravuje 11 zranitelností

  redakce@root.cz (Root.cz: CESNET CERTS)
  V dnešním díle postřehů se podíváme na záplaty od výrobce automatizovaného SW ICS, na nový bankovní trojan, na únosy SOHO směrovačů, na varování CISA a na ostatní zajímavosti ze světa výpočetní techniky.
 • Linux na Apple M2, nový správce nastavení v Ubuntu

  redakce@root.cz (Root.cz: Filip Zatloukal)
  Tvůrce Asahi Linuxu začal s portací Linuxu na Apple M2. Ubuntu 22.10 dostane nového správce nastavení. OpenBSD dostane dva nové překladače jazyka C. Rodina Raspberry Pi se rozrostla o tři nové členy.
 • Staré X11 desktopy přes XWayland, možná první notebook s RISC-V

  redakce@root.cz (Root.cz: David Ježek)
  Vedle výrazného rozšíření možností běhu X11 věcí na Waylandu se dnes podíváme i na oslavy 20 let OpenGL, High Resolution Scroll Eventu Waylandu 1.21 a Wine 7.12, tentokrát bez dalších PE změn.
 • Vulkan: vytvoření okna

  redakce@root.cz (Root.cz: Jan Pečiva)
  V letošní prázdninové sérii o API Vulkan si ukážeme, jak otevřít okno a jak do něj rendrovat. Naším cílem budou primárně platformy Win32, Xlib a Wayland. Dnes začneme otevřením okna a vytvořením surface.
 • Podpora pro Intel Habana Labs Gaudi2 i Ponte Vecchio v Linuxu 5.20

  redakce@root.cz (Root.cz: David Ježek)
  Další novinky zahrnou F2FS a mód pro běh na zařízeních s málem paměti, ovladač či efektivnější výběr CPU jader u Intelu a ovladač pro stará VIA GPU.
 • BGPsec: experimentální protokol pro zabezpečení směrování na internetu

  redakce@root.cz (Root.cz: Petr Krčmář)
  BGPsec existuje teoreticky i na papíře již nějakou dobu. Zatím však ne v praktickém nasazení. Některé experimenty s produkčním nasazením odhalily řadu nesprávných předpokladů a vysloveně nesprávných rozhodnutí.
 • Pyrsistent: persistentní datové struktury v Pythonu

  redakce@root.cz (Root.cz: Pavel Tišnovský)
  Některé vlastnosti Clojure inspirovaly i vývojáře používající jiné jazyky. Týká se to zejména oblasti persistentních datových struktur. Ty byly několikrát reimplementovány, v Pythonu například v projektu pyrsistent.
 • Projekt C64: osmibitové varianty modernějších her

  redakce@root.cz (Root.cz: Michal Tauchman)
  Dnes se podíváme na osmibitové varianty her původně vzniklých pro modernější počítače. Tím je C64 výjimečné, mnoho osmibitů, včetně konkurence u Atari, se těchto titulů většinou oficiálně nedočkalo.
 • Softwarová sklizeň (29. 6. 2022): analýza souborů ELF a klient MQTT

  redakce@root.cz (Root.cz: Jiří Sluka)
  Dnes si představíme nástroj pro analýzu souborů ELF, necháme si vizualizovat datový stream, vyzkoušíme klienta MQTT a nakonec si prohlédneme manga komiks. Nebude chybět ani oblíbená blbinka.
| Dátum vydania:neznámy
Naspäť do zoznamu RSS noviniek
Jazyk webu

Vitajte
Prihl.meno alebo email

Heslo:[ ]
Date / Time
 
Posledné články